تجهیزات صنعتی رادیناس

تامین کننده ابزار آلات و تجهیزات رنگی کشور

نکات ایمنی در استفاده از سنباده زن برقی

سنباده چیست؟

سنباده ها از مواد ساینده برای حذف مواد سطحی استفاده می کنند.ساده ترین سنباده، سنباده دستی یا بلوکی است که کاغذ سنباده را روی یک سطح حرکت می دهد تا آن را صاف کند.

سنباده

انواع سنباده ها

1- سنباده برقی

سنباده های برقی موجود در بازار همانطور که از نامشان پیداست به واسطه برق کار میکنند، این سنباده ها کاغذ های مخصوص سنباده را در الگوهای مختلف روسطح حرکت میدهند.

2-تسمه سنباده

تسمه سنباده یک نوار پیوسته از مواد ساینده را می چرخانند.

3-سنباده دیسکی

دیسک صاف ساینده را به صورت دایره ای می چرخاند.

4-سنباده درام

سنباده های درام یک سطح ساینده استوانه ای را تبدیل می کنند.

5- سنباده های ارتعاشی

مواد ساینده را با حرکات کوتاه به جلو و عقب حرکت می دهند. سنباده های کف چوبی یا دیسکی یاتسمه ای دارای موتور های قدرتمندی هستند.

سنباده زن

سنباده زن های برقی در مقابل سنباده زن های دستی

مقایسه مختصری از سنباده زن برقی و دستی به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را برای پروژه خود بگیرید، چه در حال صیقل دادن مبلمان فلزی عتیقه، سنباده زدن چوب، پاک کردن رنگ قدیمی و یا هرکار دیگر این سنباده ها به شما کمک میکنند که کارتان را به بهترین نحو انجام دهید.

 

سنباده زن برقی

سنباده زن های برقی ابزارهای برقی هستند که با سیم برق یا باتری کار می کنند، این نوع سنباده از یک قطعه ساینده از مواد مانند کاغذ سنباده یا دیسک سنگ زنی استفاده می کند تا به سرعت لایه های چوب، رنگ، زنگ زدگی و سایر مواد را از بین ببرد. سنباده های برقی دراندازه ها و سبک های مختلف از جمله سنباده های نخلی ، سنباده های تسمه ای ، سنباده های مداری تصادفی و موارد دیگر برای انواع مختلف پروژه ها طراحی شده اند. مزیت اصلی استفاده از سنباده زن های برقی این است که معمولا کار را بسیار سریعتر از سنباده دستی انجام می دهد. سنباده های برقی با موتورهای قدرتمند و حرکت با سرعت بالا می توانند به سرعت مقادیر زیادی از مواد را با حداقل تلاش از کاربر حذف کنند. آنها همچنین دارای تنظیمات سرعت هستند، که به شما امکان می دهد سرعت سنباده زدن را کنترل کنید. این ویژگی می تواند به ویژه هنگام کار با مواد ظریفی که نیاز به سنباده سبک تری دارند مفید باشد.

 

سنباده زن دستی

ابزارهای غیر برقی هستند که برای نجاری و سایر پروژه ها استفاده می شوند. این ابزارها با نگهداشتن تکه ای از مواد ساینده(معمولاً کاغذ سنباده) در برابر سطح ماده ای که روی آن کار می شود، کار می کنند. بر خلاف سنباده زن برقی، سنباده دستی برای ایجاد اصطکاک و حذف مواد به تلاش فیزیکی کاربر نیاز دارند.

سنباده زن دستی

برای کار ایمن با سنباده زن های برقی باید به چند نکته مهم توجه داشت:

 1. از عینک ایمنی یا محافظ صورت استفاده کنید.
 2. برای عملیات گرد وغبار از ماسک تنفسی گرد وغبار استفاده کنید.
 3. قبل از وصل کردن منبع تغذیه مطمئن شوید که سنباده خاموش باشد.
 4. قبل از تعویض تسمه سنباده، انجام تنظیمات یا تخلیه گرد وغبار، منبع تغذیه را قطع کنید.
 5. قبل از استفاده از تسمه سنباده آنها را بررسی کنید و کمربندهای فرسوده آن را تعویض کنید.
 6. تسمه های سنباده را با عرض درام قرقره نصب کنید.
 7. کشش تسمه سنباده را تنظیم کنید تا تسمه درست و درهمان سرعت درام قرقره کار کند.
 8. تسمه سنباده را در جهت نشان داده شده روی تسمه و دستگاه محکم کنید.
 9. دست ها را از تسمه سنباده دور نگهدارید.
 10. برای کار با سنباده ها از دو دست استفاده کنید، یکی روی کلید ماشه و دیگری روی دسته جلویی.
 11. در طول استفاده حتماً سیم ها را از ناحیه سنباده دور نگهدارید.
 12. .گرد و غبار موتور و دریچه های هوا را در فواصل منظم تمیز کنید.

هنگام کار با فرستنده های تسمه ای از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

 1.  از سنباده بدون سیستم اگزوز با جمع کننده گرد وغبار که در وضعیت خوبی کار می کند استفاده نکنید و وقتی 4/1 پر شد کلکتور را خالی کنید. گرد و غبار ایجاد شده هنگام سنباده زدن می تواند خطر آتش سوزی و انفجار باش از این رو تهویه مناسب ضروری است.
 2.  به یک سنباده متحرک فشار زیادی وارد نکنید. وزن سنباده فشار کافی برای کار را تامین می کند.
 3.  روی سهام غیر ایمن کار نکنید مگر اینکه به اندازه کافی سنگین باشد که در جای خود بماند، استاک را در جای خود ببندید یا از (پلاک توقف) برای جلوگیری از حرکت استفاده کنید.
 4.  زیاده روی نکنید. همیشه پای مناسب و تعادل را حفظ کنید.
 5. دریچه های هوای سنباده را نپوشانید.

 

مزایای پمپ دیافراگمی:

 1. برای کار در محیط های خورنده یا پمپاژ سیالات خورنده مناسب است، زیرا قطعات آنها را می توان به گونه ای انتخاب کرد که در برابر خورندگی مقاوم باشند.
 2. این پمپ دیافراگمی می تواند به گونه ای ساخته شود که ذاتاً ایمن باشد، یعنی اگر پمپ در یک محیط انفجاری یا قابل اشتعال قرار گیرد منبع اشتعال نیست.
 3. .می تواند حتی در صورت غوطه ور شدن جزئی یا کامل( به شرط آنکه خروجی هوا بالای سطح مایع غوطه ور باشد) کار کند.
 4. خود پرایمینگ هستند(پمپ های جابجایی مثبت خود پرایم شونده هستند، از این رو پمپ های دیافراگمی نیزهمین طورهستند)
 5. این پمپ ها باتوجه به اندازه خود سبک و قابل حمل هستند.
 6. شامل قطعات کمی است و نیاز به نگهداری کمی دارد.

سه نوع اصلی پمپ دیافراگمی وجود دارد:

 • مورد اول پمپی که در آنها دیافراگم با یک طرف در سیال مورد پمپاژ و طرف دیگر درهوا یا سیال هیدرولیک مهروموم شده است، دیافراگم خم می شود و باعث می شود حجم محفظه پمپ کم و زیاد شود. یک جفت سوپاپ بدون بازگشت از جریان معکوس سیال جلوگیری می کند.
 • مورد دوم پمپ هایی که از جابجایی مثبت حجمی استفاده می کنند، که در آن محرک اصلی دیافراگم الکترومکانیکی است، از طریق یک میل لنگ یا موتور چرخ دنده کار می کند، یا کاملاً مکانیکی مانند با اهرم یا دسته است، این روش با عمل مکانیکی ساده دیافراگم را خم می کند و یک طرف دیافراگم به هوا باز می شود.
 • پمپ هایی که از یک یا چند دیافراگم آب بندی نشده استفاده می کنند و سیالی که باید در دو طرف پمپاژ شود. دیافراگم ها دوباره خم شده و باعث تغییر صدا می شود.

 

قسمت پایانی

هنگام خرید سنباده زن برقی باید در نظر بگیرید که نیاز شما چیست؟ آیا می خواهید قطعات خود را ابعاد/کالیبره کنید یا فقط سطح را سنباده بزنید. آیا به پرداخت سطح خاصی، حذف هدفمند ذخایر یا هر دو نیاز دارید؟ قطعات شما چگونه به نظر می رسند، از چه چیزی ساخته شده اند و در هر ساعت/شیفت/روز/هفته به چند عدد نیاز دارید؟ همه این سوالات در انتخاب صحیح ماشین نقش دارند. و باید قبل از خرید ماشین تعریف شوند.